10 Haziran 2008 Salı

Söğüt Ziyareti

Pazar günü arıların yanına gittim. Bir yağmur başladı göz gözü görmüyor. Fırsattan istifade Söğütte bulunan Önder arkadaşıma ziyarete gitttim. Bileciğin efsanevi yağlu güreşçilerinden Yaşar EFE(Pehlivan) yide beraberimde götürdüm. Yaşar amca Bileciğin efsanelerinden 1960 yıllarda güreş yapmış ve bir çok ilde düzenlenen güreşlere katılmış ve bir sürü birincilikleri ve anlattığı maceraları var.
Söğüt gezintisi sırasında elbette ertuğrul Gazi ziyareti olacaktı yağmurun şiddetlenmesi ile bu ziyareti ertelemek zorunda kaldık.
Önder HARMAN arıcılığa yeni başlamış meraklı bir arkadaş tanışalı 6 ay olmadan konu arıcılık olunca hemen dost olduk. Arılığıda güzel bir yerde, arılarıda güzel (birisi dışında 2 kolumdan şişlendim) Çokda güzel bal geliyor. Önderin bir çok eksiği var ama benim ustalarımdan öğrendiğim bilgi ve tecrübeyi bende kendisiyle tatbiki olarak paylaşacağım.
İlgimi çeken ve görenlerinde ilgisini çekeceğini umduğum bir görüntü yakaladım SARMAŞIK ev binanın bir cephesi tamamen sarmaşıkla kaplanmış eski bir bina öğreniyorumki eski yıllarda İpekböceği işleme fabrikasıymış. Oda yıllara yenik düşmüş ve şu anda boş ve atıl durumda. Tarihte kim bilir kaç köylümüz buralara ipekböceği getirmiş ve fabrikada çalışmıştır. Şu anda ipekböceği sektörünün bitmesi nedeni ile atıl durumda gözüküyor.

2 yorum:

onderharman dedi ki...

benim çocukluğumda bu fabrika ve benzerleri harıl harıl çalışırdı taki çinden ucuz ipek ithal edilinceye kadar bal ithalatıda bu sene serbest bırakıldı arıcıların sonu inşaallah ipekçiler gibi olmaz.

Hayati İnal dedi ki...

Korkunun ecele faydası yok.Çinlilerle rekabeti öğrenmek zorundayız.Fiat olarakda kalite olarakda...